Начало На преден план Депутатите от двете ресорни комисии приеха на първо четене един от трите проекта за промени в Закона за противодействие на корупцията
1229
България

Депутатите от двете ресорни комисии приеха на първо четене един от трите проекта за промени в Закона за противодействие на корупцията

На днешното общо заседание между парламентарната комисия по превенция и противодействие на корупцията и по конституционни и правни въпроси депутатите приеха на първо четене един от трите проекта за изменение и допълнение на Закона за противодействие на корупцията.Антикорупционната комисия прие с 13 гласа "за" законопроекта, предложен от групата на ГЕРБ-СДС.

| 03 Юли 2025, 18:43 ч.
Депутатите от двете ресорни комисии приеха на първо четене един от трите проекта за промени в Закона за противодействие на корупцията
Депутатите от двете ресорни комисии приеха на първо четене един от трите проекта за промени в Закона за противодействие на корупцията
Снимка © Марин Колев / БТА

На днешното общо заседание между парламентарната комисия по превенция и противодействие на корупцията и по конституционни и правни въпроси депутатите приеха на първо четене един от трите проекта за изменение и допълнение на Закона за противодействие на корупцията.

Общо 1,6 кг кокаин задържаха в двойно дъно на куфар митническите служители от

Васил Стефанов от „Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-

Доброволци от „Бъди човек“ отново започват благотворителна кампан

Добри са условията за туризъм, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПС

Запалил се автомобил изгори 15 декара житен блок в село Мадан, община Бойчино

Антикорупционната комисия прие с 13 гласа "за" законопроекта, предложен от групата на ГЕРБ-СДС. Отхвърлен бе проектът на "Възраждане" с  три гласа "против" и 14 "въздържал се". Предложените текстове на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) бяха отхвърлени с пет гласа "против" и 11 "въздържал се". 

Правната комисия прие с 10 гласа "за" законопроекта на ГЕРБ-СДС, отхвърли този на "Възраждане" с три гласа "против" и 11 "въздържал се", а този на ПП-ДБ с шест гласа "против" и девет "въздържал се". 

Внасяме този законопроект заради трудностите, свързани с реална и пълномащабна борба с корупцията и конфликта на интереси на лица, заемащи публични длъжности чрез досега действащите методи – имуществени декларации, стратегии и анализи на приходите и други, обясни Петър Петров от „Възраждане“. Според нейни представители те не показват реален ефект. Петров допълни, че по тази причина трябва да се извърши проверка на поведението и стандарта на живот на хората, заемащи публични длъжности.

С оглед на придобиванията на имущество и на името на други лица, а не на името на проверяваното, следва да бъдат декларирани и сделки за имущества и права на стойност над 5000 лева, по които проверяваното лице е действало като пълномощник на трети лица, предлагат депутати от ГЕРБ-СДС и "Възраждане".

По отношение на незаконно придобиваното имущество за такова следва да се счита и имущество на свързаните с проверяваното лице негови преки възходящи близки, братя и сестри, когато няма доказателства за произхода му.

Мъж на 70 години загина, а жена на 68 години е в тежко състояние, след катаст

Нормален е трафикът на граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) със

Старт на жътвената кампания в село Манастирище, община Хайредин, даде днес пр

За ефективното осъществяване на подобни проверки, проверяваните следва да декларират и своите пътувания от всякакво естество извън страната, именно защото е обичайна практика незаконно придобити парични суми да се харчат в чужбина, където липсва контрол върху това, както и да се пребивава в закупени в чужбина имоти с незаконно придобити парични средства, посочват още вносителите.

Те предлагат разследващите инспектори на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) да бъдат дадени правомощия за разкриване на банкова, застрахователна и осигурителна тайна за проверяваните лица.

Немислимо е да се предполага, че евентуално корупционно поведение би приключило изведнъж след напускането на тази длъжност. Затова крайният срок на проверките да бъде удължен в период до пет години след напускането на публичната длъжност, а сроковете за проверка назад във времето да бъдат унифицирани на срок от три години, е записано още в проекта.

Друга предложена редакция е свързана с обжалване на прокурорски постановления от страна на КПК. Те следва да бъдат обжалвани в случаите, когато са налице законовите предпоставки за това, а не борбата с корупцията и с някои порочни прокурорски постановления да бъде оставена на субективната преценка на решаващия орган, пише в предложението. Там е записано и, че при заемане на длъжността - член на Комисията, трябва да бъдат декларирани и задължения към частни кредитори в размер над 50 000 лева. Предлага се да член на Комисията да може да бъде отстранен при уронване на престижа на държавната власт. Предложението за това да може да става с подписите от една парламентарна група.

С оглед по-доброто взаимодействие между КПК и прокуратурата, е необходимо Комисията да бъде уведомявана и за предприетите ограничителни мерки и повдигнати обвинения от Прокуратурата спрямо проверяваните от нея лица.

Лицата, подаващи сигнали до Комисията, да могат да обжалват отказите на Комисията след извършената и приключила без последващи действия проверка. Вносителите предлагат и да има публичност на санкционираните лица, заемащи публични длъжности, и затова се предвижда включването им в списъка с публични регистри.

Предлага се още да бъдат увеличени и глобите, защото "сегашните им размери нямат никакъв дисциплиниращ ефект и не действат превантивно". Основание за извършване на проверка ще е и неподаването на декларация, различно от закъснялото подаване.

При провеждането на съдопроизводствата, инициирани от Комисията за отнемане на незаконно имущество (КОНПИ) за отнемане на незаконно придобито имущество, не следва да се дължи държавна такса, а лицата, участващи в местната власт и местното самоуправление, санкционирани за корупция или за конфликт на интереси, също следва да бъдат публично обявявани, пише в мотивите. 

В предложението си за промяна в закона от ПП-ДБ са записали, че отпада изискването за мнозинство две трети за избор за членове на комисията. Целим да разрешим и да дадем яснота по въпросите за новия закон за противодействие на корупцията. Неяснотите, които той внесе, бяха използвани от управляващите, за да пречат на Антикорупционната комисия да бъде преоснована с гаранции за качествена промяна в подбора на кадрите й, каза Лена Бориславова от групата на ПП-ДБ.

В техния законопроект се предлага също, по изключение, и при наличие на обективни причини, номинационната комисия да може да заседава и да взима решения в намален състав, но не по малко от две трети или при петчленна комисия - не по малко от четирима души. Така ще се даде гаранция за редовни заседания и ще се елиминира възможността от бавене на процедурата, обясни Бориславова. 

В третия законопроект, под който има подписи на депутати от ГЕРБ-СДС и "БСП - Обединена левица", също се предлага да отпадне изискването за мнозинство две трети. Измененията които предлагаме са насочени изцяло към изпълнение на задълженията на България по второто и трето плащане по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), каза Рая Назарян от ГЕРБ-СДС.

Вносителите предлагат да бъде разширен и списъкът с лица, които по смисъла на закона заемат публични длъжности. 

От Министерство на правосъдието (МП) подкрепяме законопроекта предложен от ГЕБР-СДС. По отношение на законопроекта на ПП-ДБ подкрепяме промените за мнозинството, с което се избира комисията. По останалите параграфи сме изразили определени резерви в становището си, относно правото на труд и опасността определи дейности на комисията да бъдат блокирани при липса на постоянен състав, посочи Любомир Талев от МП.

Той допълни, че по законопроекта на „Възраждане“ по конкретни текстове правосъдното министерство е изразило резерви, свързани с възможностите от опасността от прекомерна намеса в личния живот на гражданите. 

Антоанета Цонкова посочи от името на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) и Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество (КОНПИ), че подкрепят част от предложенията на ГЕРБ-СДС, но други оставят на преценката на народните представители. По отношение на законопроекта на ПП-ДБ Цонкова каза, че подкрепят предложенията, които се дублират с тези в другите законопроекти, но отново има текстове, за които нямат еднозначно мнение. 

От МЕЧ сме изключително притеснени от законопроекта, предложен от групата на ГЕРБ-СДС, защото всяка промяна на закон трябва има цел. В случая целта би трябвало да бъде противодействие и превенция на корупцията. За първи път виждам цел да се вземат пари по ПВУ и да се прави законова норма, каза Христо Расташки от групата на „Морал, единство, чест“ (МЕЧ). То допълни, че според тях това Номинационната комисия да заседава с намален състав е възможност за по-лесен избор и политизиране на състава й.

Според Александър Рашев от ПГ „Има такъв народ“ законопроектът на „Възраждане“ има нужда от прецизиране, защото крие опасност от правна несигурност.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Използване на питейната вода в област Монтана единствено за питейно-битови нужди препоръчват от местното ВиК
Използването на питейната вода в област Монтана се препоръчва единствено за питейно-битови нужди, каза пред журналисти главен инженер Людмил Минев от ВиК – Монтана. Той обясн ...
Пожар е унищожил около 50 декара стърнища и част от гората в местност край благоевградското село Падеш
Пожар унищожи около 50 декара площ в местност на благоевградското село Падеш, съобщи кметът на селото Александър Стаменов. Сигналът за пожар край селото е подаден в ранния следобе ...
Центърът за пълнолетни лица с деменция в свищовското село Овча могила отбеляза осем години от откриването си
Центърът за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция (ЦНСТПЛД) в свищовското село Овча могила тържествено отбеляза осем години от откриването си, съобщиха от пресцен ...
Мъж, укрил в колата си голямо количество фентанил, остава за постоянно в ареста
Обвинен в държане с цел разпространение на високорисков наркотик ще остане за постоянно в ареста. Това постанови Варненският апелативен съд, като потвърди определение на Окръжния с ...
Мъж на 92 години е пострадал след пожар от газова бутилка, съобщиха от полицията в Благоевград
Мъж на 92 години е пострадал след пожар от газова бутилка, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР-Благоевград. Сигналът за инцидента е подаден днес около 06:16 часа. ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Наградиха участници във второто издание на конкурса "Старите песни на нов глас" на гала концерт
На гала концерт бяха наградени отличените участници във второто издание на конкурса „Старите песни на нов глас“, който се провежда в рамките на международния фестивал & ...
Кадрите са най-важните в превенцията на киберзаплахи
Кадрите са най-важните в превенцията на киберзаплахи, каза Велизар Върбанов, директор на дирекция „Мрежова информационна сигурност“ в Министерството на електронното уп ...
Използване на питейната вода в област Монтана единствено за питейно-битови нужди препоръчват от местното ВиК
Използването на питейната вода в област Монтана се препоръчва единствено за питейно-битови нужди, каза пред журналисти главен инженер Людмил Минев от ВиК – Монтана. Той обясн ...
Дежурен екип ще остане през цялата нощ в района на пожара край Айтос
Десетки декари сухи треви и храсти са изгорели при възникналия по-рано днес пожар в покрайнините на Айтос, . Засегната е и борова гора. Пламъците лумнали около 17:30 часа, като мин ...
Пожар е унищожил около 50 декара стърнища и част от гората в местност край благоевградското село Падеш
Пожар унищожи около 50 декара площ в местност на благоевградското село Падеш, съобщи кметът на селото Александър Стаменов. Сигналът за пожар край селото е подаден в ранния следобе ...
Тикер в 00:58 ч.
На гала концерт бяха наградени отличените участници във второто издание на конку ...
Начало На преден план
1229
България

Депутатите от двете ресорни комисии приеха на първо четене един от трите проекта за промени в Закона за противодействие на корупцията

На днешното общо заседание между парламентарната комисия по превенция и противодействие на корупцията и по конституционни и правни въпроси депутатите приеха на първо четене един от трите проекта за изменение и допълнение на Закона за противодействие на корупцията.Антикорупционната комисия прие с 13 гласа "за" законопроекта, предложен от групата на ГЕРБ-СДС.

| 03 Юли 2025, 18:43 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Депутатите от двете ресорни комисии приеха на първо четене един от трите проекта за промени в Закона за противодействие на корупцията
Депутатите от двете ресорни комисии приеха на първо четене един от трите проекта за промени в Закона за противодействие на корупцията
Снимка © Марин Колев / БТА

На днешното общо заседание между парламентарната комисия по превенция и противодействие на корупцията и по конституционни и правни въпроси депутатите приеха на първо четене един от трите проекта за изменение и допълнение на Закона за противодействие на корупцията.

Антикорупционната комисия прие с 13 гласа "за" законопроекта, предложен от групата на ГЕРБ-СДС. Отхвърлен бе проектът на "Възраждане" с  три гласа "против" и 14 "въздържал се". Предложените текстове на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) бяха отхвърлени с пет гласа "против" и 11 "въздържал се". 

Правната комисия прие с 10 гласа "за" законопроекта на ГЕРБ-СДС, отхвърли този на "Възраждане" с три гласа "против" и 11 "въздържал се", а този на ПП-ДБ с шест гласа "против" и девет "въздържал се". 

Внасяме този законопроект заради трудностите, свързани с реална и пълномащабна борба с корупцията и конфликта на интереси на лица, заемащи публични длъжности чрез досега действащите методи – имуществени декларации, стратегии и анализи на приходите и други, обясни Петър Петров от „Възраждане“. Според нейни представители те не показват реален ефект. Петров допълни, че по тази причина трябва да се извърши проверка на поведението и стандарта на живот на хората, заемащи публични длъжности.

С оглед на придобиванията на имущество и на името на други лица, а не на името на проверяваното, следва да бъдат декларирани и сделки за имущества и права на стойност над 5000 лева, по които проверяваното лице е действало като пълномощник на трети лица, предлагат депутати от ГЕРБ-СДС и "Възраждане".

По отношение на незаконно придобиваното имущество за такова следва да се счита и имущество на свързаните с проверяваното лице негови преки възходящи близки, братя и сестри, когато няма доказателства за произхода му.

За ефективното осъществяване на подобни проверки, проверяваните следва да декларират и своите пътувания от всякакво естество извън страната, именно защото е обичайна практика незаконно придобити парични суми да се харчат в чужбина, където липсва контрол върху това, както и да се пребивава в закупени в чужбина имоти с незаконно придобити парични средства, посочват още вносителите.

Те предлагат разследващите инспектори на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) да бъдат дадени правомощия за разкриване на банкова, застрахователна и осигурителна тайна за проверяваните лица.

Немислимо е да се предполага, че евентуално корупционно поведение би приключило изведнъж след напускането на тази длъжност. Затова крайният срок на проверките да бъде удължен в период до пет години след напускането на публичната длъжност, а сроковете за проверка назад във времето да бъдат унифицирани на срок от три години, е записано още в проекта.

Друга предложена редакция е свързана с обжалване на прокурорски постановления от страна на КПК. Те следва да бъдат обжалвани в случаите, когато са налице законовите предпоставки за това, а не борбата с корупцията и с някои порочни прокурорски постановления да бъде оставена на субективната преценка на решаващия орган, пише в предложението. Там е записано и, че при заемане на длъжността - член на Комисията, трябва да бъдат декларирани и задължения към частни кредитори в размер над 50 000 лева. Предлага се да член на Комисията да може да бъде отстранен при уронване на престижа на държавната власт. Предложението за това да може да става с подписите от една парламентарна група.

С оглед по-доброто взаимодействие между КПК и прокуратурата, е необходимо Комисията да бъде уведомявана и за предприетите ограничителни мерки и повдигнати обвинения от Прокуратурата спрямо проверяваните от нея лица.

Лицата, подаващи сигнали до Комисията, да могат да обжалват отказите на Комисията след извършената и приключила без последващи действия проверка. Вносителите предлагат и да има публичност на санкционираните лица, заемащи публични длъжности, и затова се предвижда включването им в списъка с публични регистри.

Предлага се още да бъдат увеличени и глобите, защото "сегашните им размери нямат никакъв дисциплиниращ ефект и не действат превантивно". Основание за извършване на проверка ще е и неподаването на декларация, различно от закъснялото подаване.

При провеждането на съдопроизводствата, инициирани от Комисията за отнемане на незаконно имущество (КОНПИ) за отнемане на незаконно придобито имущество, не следва да се дължи държавна такса, а лицата, участващи в местната власт и местното самоуправление, санкционирани за корупция или за конфликт на интереси, също следва да бъдат публично обявявани, пише в мотивите. 

В предложението си за промяна в закона от ПП-ДБ са записали, че отпада изискването за мнозинство две трети за избор за членове на комисията. Целим да разрешим и да дадем яснота по въпросите за новия закон за противодействие на корупцията. Неяснотите, които той внесе, бяха използвани от управляващите, за да пречат на Антикорупционната комисия да бъде преоснована с гаранции за качествена промяна в подбора на кадрите й, каза Лена Бориславова от групата на ПП-ДБ.

В техния законопроект се предлага също, по изключение, и при наличие на обективни причини, номинационната комисия да може да заседава и да взима решения в намален състав, но не по малко от две трети или при петчленна комисия - не по малко от четирима души. Така ще се даде гаранция за редовни заседания и ще се елиминира възможността от бавене на процедурата, обясни Бориславова. 

В третия законопроект, под който има подписи на депутати от ГЕРБ-СДС и "БСП - Обединена левица", също се предлага да отпадне изискването за мнозинство две трети. Измененията които предлагаме са насочени изцяло към изпълнение на задълженията на България по второто и трето плащане по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), каза Рая Назарян от ГЕРБ-СДС.

Вносителите предлагат да бъде разширен и списъкът с лица, които по смисъла на закона заемат публични длъжности. 

От Министерство на правосъдието (МП) подкрепяме законопроекта предложен от ГЕБР-СДС. По отношение на законопроекта на ПП-ДБ подкрепяме промените за мнозинството, с което се избира комисията. По останалите параграфи сме изразили определени резерви в становището си, относно правото на труд и опасността определи дейности на комисията да бъдат блокирани при липса на постоянен състав, посочи Любомир Талев от МП.

Той допълни, че по законопроекта на „Възраждане“ по конкретни текстове правосъдното министерство е изразило резерви, свързани с възможностите от опасността от прекомерна намеса в личния живот на гражданите. 

Антоанета Цонкова посочи от името на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) и Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество (КОНПИ), че подкрепят част от предложенията на ГЕРБ-СДС, но други оставят на преценката на народните представители. По отношение на законопроекта на ПП-ДБ Цонкова каза, че подкрепят предложенията, които се дублират с тези в другите законопроекти, но отново има текстове, за които нямат еднозначно мнение. 

От МЕЧ сме изключително притеснени от законопроекта, предложен от групата на ГЕРБ-СДС, защото всяка промяна на закон трябва има цел. В случая целта би трябвало да бъде противодействие и превенция на корупцията. За първи път виждам цел да се вземат пари по ПВУ и да се прави законова норма, каза Христо Расташки от групата на „Морал, единство, чест“ (МЕЧ). То допълни, че според тях това Номинационната комисия да заседава с намален състав е възможност за по-лесен избор и политизиране на състава й.

Според Александър Рашев от ПГ „Има такъв народ“ законопроектът на „Възраждане“ има нужда от прецизиране, защото крие опасност от правна несигурност.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Използване на питейната вода в област Монтана единствено за питейно-битови нужди препоръчват от местното ВиК
Пожар е унищожил около 50 декара стърнища и част от гората в местност край благоевградското село Падеш
Центърът за пълнолетни лица с деменция в свищовското село Овча могила отбеляза осем години от откриването си
Мъж, укрил в колата си голямо количество фентанил, остава за постоянно в ареста
Мъж на 92 години е пострадал след пожар от газова бутилка, съобщиха от полицията в Благоевград
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юли
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Контекст
Наградиха участници във второто издание на конкурса "Старите песни на нов глас" на гала концерт
Местен фокус
Кадрите са най-важните в превенцията на киберзаплахи
На преден план
Използване на питейната вода в област Монтана единствено за питейно-битови нужди препоръчват от местното ВиК
Основна линия
Дежурен екип ще остане през цялата нощ в района на пожара край Айтос
На преден план
Пожар е унищожил около 50 декара стърнища и част от гората в местност край благоевградското село Падеш
Сфера
Видяхме един изцяло завършен Лот и втори, по който усилено се работи, написа народният представител Росица Кирова относно ново пътно трасе
В детайли
Мъж загина, а жена е в тежко състояние, след катастрофа на международния път за граничен пункт „Лесово“ край Ямбол
Сфера
Европейски проекти за над 62 млн.лв. са започнали в област Враца през първото полугодие на 2025 г., обявиха от ОИЦ - Враца
На преден план
Центърът за пълнолетни лица с деменция в свищовското село Овча могила отбеляза осем години от откриването си
Контекст
ОИЦ - Хасково представи пред местния бизнес възможностите и условията за кандидатстване по процедура за дигитализация
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.